facebook Google+ YouTube

Rekuperacja

Przy jakiejkolwiek budowie domu, biura itp. montujemy szczelne okna, ocieplamy ściany z myślą o jak najmniejszych kosztach ogrzewania, ale nie zdajemy sobie sprawy, że zimą jak i latem musimy wietrzyć pomieszczenia, aby zapewnić napływ świeżego powietrza i nie doprowadzić do pojawienia się wigoci, zarodników pleśni, bakterii i innych wirusów.
Rekuperacja to system wentylacji mechanicznej, który opanawał zachodni rynek, wypierając tym samym wentylacje grawitacyjną. System ten daje nam duży komfort użytkowana oraz spore oszczędności na ogrzewaniu.
Rekuperacja jest już standardem w nowobudowanych obiektach, to proces, w którym można odzyskać nawet do 95% energii cieplnej, która jest usuwana poprzez wentylację z pomieszczeń.
W tradycyjnych systemach wentylacyjnych ciepło ucieka bezpowrotnie z pomieszczeń wraz z usuwanym powietrzem.  System wentylacyjny nawiewno-wywiewny z rekuperatorem pozwala odzyskać zdecydowaną większość ciepła z wentylowanych pokoi. W przybliżeniu wygląda to tak, że w każdym pomieszczeniu zaontowane są 2 kratki, jedna nawiewna a druga wywiewna, takie rozwązanie daje nam zrównoważone ciśnienie w pomieszczeniach. Na przykład jeśli nna zewnątrz jest -5 stopni C, a w domu mamy 23 stopnie C, to powietrze które przepłynie przez rekuperator będzie mieć temperature 17-18 stopni C i takie zostanie wtłoczone do pomieszczeń.

Rekuperator ogrzewa powietrze, które jest nawiewane do budynku wykorzystując ciepło z powietrza, które w tym samym czasie jest z niego wywiewane bez mieszania się z nim.

Świeże powietrze jest zasysane poprzez czerpnię do rekuperatora, a następnie trafia do wymiennika ciepła centrali wentylacyjnej, gdzie ogrzewa się od ciepła z powietrza, które jest usuwane. Nagrzane powietrze jest nawiewane do pomieszczeń w budynku. Taki kierunek przepływającego ciepła jest możliwy, wówczas gdy temperatura powietrza wewnątrz budynku jest wyższa niż na zewnątrz.

Rekuperator nie tylko umożliwia wymianę ciepła pomiędzy powietrzem wywiewanym, a nawiewanym, lecz również filtruje wprowadzane powietrze i wentyluje pomieszczenia. Dzięki temu możliwa jest do uzyskania zwiększona oszczędność energii cieplnej, wzrost jakości powietrza,  dokładne kształtowanie warunków klimatycznych preferowanych przez użytkownika, jak również dla indywidualnych pomieszczeń.  Wszystkie te zalety są osiągalne przy niskich kosztach eksploatacji. Jedyną wadą mechanizmu  jest właściwie koszt instalacji.

Poniżej zapraszamy do ogądnięcia filmu Rekuperator i jego działanie,animacja wykonana dla firmy Rekuwent